Długotrwałe kryzysy humanitarne

Dziś pomocy humanitarnej wymaga więcej dzieci niż w jakimkolwiek innym momencie we współczesnej historii. Na całym świecie dzieci mierzą się z ogromnymi kryzysami. Zmiany klimatyczne pogarszają sytuację i pogłębiają istniejące problemy.

Problem głodu na świecie

Problem głodu na świecie© UNICEF/Zerihun Sewunet

Problem głodu na świecie

Kryzys żywnościowy na świecie nieustannie się pogłębia, a liczba głodujących dzieci rośnie każdego dnia. Wpływ na to mają konflikty zbrojne, przesiedlenia, zmiany klimatu oraz rosnąca skala skrajnego ubóstwa. Szacuje się, że na całym świecie nawet 45 mln dzieci jest poważnie niedożywionych, a 13,6 mln z nich cierpi z powodu skrajnie poważnego niedożywienia. Niedobór pokarmu i niedożywienie są przyczyną niemal połowy zgonów najmłodszych poniżej piątego roku życia.

W 2023 roku zapewnialiśmy żywność terapeutyczną, która skutecznie pomaga leczyć niedożywienie. Wyposażaliśmy szpitale w sprzęt potrzebny do diagnozy i leczenia niedożywienia, a także jego powikłań. Tworzyliśmy tymczasowe ośrodki zdrowia w obozach dla uchodźców, a nasze mobilne zespoły medyczne docierały do dzieci nawet w najtrudniej dostępnych miejscach.

Wspieraliśmy tworzenie specjalistycznych ośrodków leczenia niedożywienia, w których najmłodsi mogli otrzymać kompleksową opiekę medyczną. Prowadziliśmy też podstawowe badania wśród dzieci, aby jak najwcześniej wykryć osłabienie organizmu i deficyty pokarmowe, a następnie zastosować adekwatną formę terapii.

W 2023 roku polscy Darczyńcy na pomoc dzieciom w kryzysie głodu przekazali: 

3 678 359,35

Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie© UNICEF/Olena Hrom

Wojna w Ukrainie

2023 to kolejny rok wojny w Ukrainie. Dzieci w tym kraju codziennie narażone są na śmierć, głód, zimno i  przemoc. Najmłodsi, którzy uciekli przed wojną i znaleźli schronienie w obcym kraju, próbują odnaleźć się w nowym środowisku.

UNICEF pomaga ukraińskim dzieciom od początku eskalacji konfliktu. W 2023 roku dotarliśmy z pomocą humanitarną do 8,76 mln osób, w tym do prawie 3 mln dzieci. Blisko 1,3 mln najmłodszych mogło dzięki nam kontynuować edukację. Zapewniliśmy opiekę medyczną ponad 5 mln osób, a blisko 5,5 mln zaopatrzyliśmy w bezpieczną do picia wodę. Ponad 2,5 mln osób otrzymało dzięki nam wsparcie z zakresu zdrowia psychicznego i wsparcie psychospołeczne. Po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce dotarliśmy ze wsparciem do ponad 1 mln osób.

Przed rozpoczęciem mrozów udało nam się zapewnić ciepłe ubrania ponad 45 tys. dzieci i pomoc pieniężną, m.in. w celu zaspokojenia najważniejszych potrzeb w okresie zimowym – wsparciem objętych zostało 14,5 tys. dzieci. Na potrzeby rodzin, które schroniły się przed wojną na terenie Polski, na bieżąco odpowiadało Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców.

Wszystko to było możliwe dzięki naszym Darczyńcom, zarówno indywidualnym, jak i biznesowym, którzy na pomoc dzieciom w Ukrainie przekazali w 2023 roku:

2 200 187

Kryzys wodny w Rogu Afryki

Kryzys wodny w Rogu Afryki© UNICEF/Zerihun Sewunet

Kryzys wodny w Rogu Afryki

Bez wody nie ma życia. Szacuje się, że do 2030 roku połowa światowej populacji będzie zmagać się niedoborem wody. Wpływ na to ma rosnąca urbanizacja, wzrost liczby ludności, a także susze, powodzie i inne zagrożenia, które nasilają się wraz ze zmianami klimatu. W Rogu Afryki sytuacja już od dawna jest bardzo trudna – 36,9 mln ludzi ma utrudniony dostęp do czystej wody, w tym 14,1 mln dzieci. Brak dostępu do bezpiecznych źródeł wody i zapleczy sanitarnych ma negatywne konsekwencje dla całych społeczności.

UNICEF jest na miejscu i zapewnia dzieciom oraz ich rodzinom natychmiastową pomoc, w tym żywność terapeutyczną i środki uzdatniające wodę do picia. Prowadziliśmy też długofalowe programy rozbudowy infrastruktury wodno-sanitarnej oraz infrastruktury medycznej odpornej na zmiany klimatu, co w przyszłości może zapobiegać klęskom żywiołowym.

W 2023 roku Darczyńcy UNICEF Polska przekazali na pomoc dzieciom w kryzysie wodnym w Rogu Afryki:

1 128 731,81

Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie w celach analitycznych.  OK  Więcej