UNICEF szacuje, że co siódmy młody człowiek w wieku 10-19 lat cierpi z powodu zdiagnozowanych zaburzeń zdrowia psychicznego. Połowa wszystkich zaburzeń psychicznych rozpoczyna się przed 14 rokiem życia, a 75% przed 25 rokiem życia, ale większość przypadków pozostaje niewykryta i nieleczona. Tymczasem globalna mediana rządowych wydatków na zdrowie psychiczne wynosi mniej niż 2%, z czego dwie trzecie przeznaczane jest na szpitale psychiatryczne. W krajach o niskich dochodach na 100 tys. osób przypada mniej niż 1 pracownik służby zdrowia psychicznego.
Bez względu na swoje pochodzenie i miejsce zamieszkania dzieci na całym świecie potrzebują wsparcia. Dramatyczne wydarzenia, konflikty zbrojne, katastrofy naturalne czy zagrożenia chorobami narażają zdrowie psychiczne i dobrostan młodych pokoleń na ogromne ryzyko.
Niezwykle ważna jest profilaktyka i wspieranie młodych ludzi w radzeniu sobie z emocjami, których doświadczają każdego dnia. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, w 2023 roku UNICEF Polska przygotował kompendium wiedzy na temat różnych aspektów zdrowia psychicznego młodych ludzi. Na dedykowanej stronie internetowej zamieściliśmy wiele cennych porad o tym, jak młodzi ludzie mogą zarządzać swoimi emocjami, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach oraz kiedy i gdzie zgłosić się po profesjonalną pomoc. Rodzice i opiekunowie dzieci znajdą tam informacje o tym, jak dbać o dobrostan psychiczny najmłodszych, jak wspierać dziecko na poszczególnych etapach rozwoju oraz na jakie symptomy zwracać uwagę i jak na nie reagować. Ta baza wiedzy oraz porad o zdrowiu psychicznym powstała w ramach aktywacji globalnej kampanii UNICEF #OnMyMind.
Także w 2023 roku w ramach partnerstwa pomiędzy UNICEF a Spotify powstała seria podcastów skierowanych do młodych zatytułowana „W mojej głowie”. Genezą materiałów było zareagowanie na potrzeby młodych ludzi, którzy ucierpieli w wyniku wojny w Ukrainie. Podcasty poświęcone zdrowiu psychicznemu zostały przygotowane w trzech językach: polskim, ukraińskim oraz angielskim. Dzięki szerokim zasięgom platformy mogą dotrzeć do szerokiej grupy młodych ludzi.