Klimat

Ekstremalne temperatury, gwałtowne zjawiska atmosferyczne, susze, powodzie oraz cyklony coraz częściej dotykają różne regiony świata i wpływają bezpośrednio na życie ludzi, szczególnie dzieci. Będący wynikiem zmiany klimatu kryzys jest wielopłaszczyznowym kryzysem praw dziecka, prowadzącym do migracji ludności, ograniczeń w dostępie do bezpiecznej wody pitnej, przyczyniającym się do wielu chorób zagrażających zdrowiu i życiu najmłodszych.

Konwencja o prawach dziecka a klimat

Dzieci są najmniej odpowiedzialne za kryzys klimatyczny, a cierpią najmocniej w jego wyniku. W 2023 roku Komitet Praw Dziecka, w opublikowanym Komentarzu Ogólnym nr 26 do Konwencji o prawach dziecka, potwierdził prawo dziecka do życia w czystym i bezpiecznym środowisku. To istotny krok w kierunku uświadomienia, że każde dziecko na Ziemi ma prawo żyć w zdrowym i zrównoważonym środowisku. Niezwykle ważną wytyczną jest podkreślenie konieczności uwzględniania zdania dzieci przy podejmowaniu decyzji środowiskowych, a także zwrócenie uwagi na ogromne znacznie edukacji ekologicznej.

Projekty edukacyjne

UNICEF Polska wspiera młodych ludzi w poszerzaniu wiedzy na temat klimatu i ochrony środowiska, a także w podejmowaniu działań na rzecz swojego najbliższego otoczenia. W 2023 roku prawie 500 szkół z całej Polski odpowiedziało na nasze zaproszenie i wzięło udział w projekcie edukacyjnym „Klimat dla Młodych”.

Celem projektu było przekazanie wiedzy na temat klimatu i ekologicznego stylu życia oraz pokazanie, w jaki sposób młodzi ludzie mogą się angażować w działania na rzecz klimatu a także jak mogą być włączani w te działania na poziomie lokalnym. W przygotowanym przez UNICEF Polska „Inspirowniku” zostały zebrane pomysły, rozwiązania i dobre praktyki, które każdy młody człowiek może wdrażać w swoim otoczeniu.

{% BvVbESzM7Vc %}

{% NpoD4u8xtu4 %}

{% 69GvS6wU4nE %}

Programy grantowe

W 2023 roku przygotowaliśmy także dwie inicjatywy edukacyjno-społeczne dla szkół, angażujące młodych ludzi w działania na rzecz klimatu i środowiska oraz dające im szansę na pozyskanie środków na zaplanowane aktywności. Jesienią ubiegłego roku wystartowały dwa projekty grantowe dla szkół, które UNICEF Polska realizuje we współpracy z partnerami – projekt „TO(działa)MY!” organizowany wspólnie z Fundacją Santander Bank Polska

{% vJFsVJUfJ68 %}

oraz projekt „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce” realizowany z firmą Symbase. W obu projektach szkoły mogą ubiegać się o pozyskanie grantów na wypracowane przez uczniów projekty z zakresu ochrony środowiska i klimatu.

Warsztaty

Spotkanie Młodzieżowych Rad Miast - Warszawa

W grudniu w Warszawie odbyło się spotkanie Młodzieżowych Rad Miast. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele młodych Radnych z miast, z którymi współpracujemy w ramach Programu Miasto Przyjazne Dzieciom. Data spotkania nie była przypadkowa. W tym samym czasie w Dubaju trwał Światowy Szczyt Klimatyczny COP28. Po raz pierwszy jeden z dni konferencji został ogłoszony Dniem Dzieci i Młodzieży. W tym czasie w Warszawie blisko 50 młodych przedstawicieli z polskich miast spotkało się w przestrzeni Forum firmy AstraZeneca, gdzie przez dwa dni uczestniczyli w spotkaniach, prelekcjach oraz warsztatach poświęconych tematyce klimatu i środowiska. Dzielili się ze sobą doświadczeniami i wymieniali pomysłami. Mieli także okazję połączyć się zdalnie z młodymi aktywistami klimatycznymi z Dżibuti, od których mogli dowiedzieć się, w jaki sposób zmiany klimatu wpływają na ich codzienne funkcjonowanie.

Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie w celach analitycznych.  OK  Więcej