Miasto Przyjazne Dzieciom

Program  Miasto Przyjazne Dzieciom to innowacyjna inicjatywa UNICEF Polska oparta o wytyczne projektu UNICEF skierowana do samorządów, ale także mieszkańców, którzy chcą, by ich władze działały na rzecz najmłodszych. W Polsce program działa od 2018 roku. 

Program daje nowatorskie narzędzia do zmiany i tworzenia zarówno przestrzeni, jak i najlepszych warunków do życia i rozwoju najmłodszych mieszkańców polskich miast oparte o realizację praw zawartych w ratyfikowanej przez Polskę Konwencji o prawach dziecka. 

Wspólnie z UNICEF miasta mają szansę stworzenia środowiska, w którym każde dziecko czuje się bezpieczne, ma dostęp do wysokiej jakości usług edukacyjnych, medycznych, socjalnych, kulturowych, tak by mogło się rozwijać i bawić. Na świecie już ponad 4000 miast w 40 krajach podjęło wyzwanie budowania bardziej przyjaznej przestrzeni dla najmłodszych obywateli w tym Londyn, Paryż, Barcelona, Madryt, Quebec i wiele innych. 

W Polsce Program jest wdrażany w 12 miastach, m.in. w Poznaniu, Krakowie, Bolesławcu, Bielsku-Białej czy Rybniku. W 2024 roku Toruń i Konin otrzymały tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom, dołączając tym samym do Gdyni i Sopotu, które jako pierwsze samorządy w Polsce uzyskały to wyróżnienie. 

Konin

28 października 2024 r. na mocy podpisanego porozumienia do Kapituły programu Miasto Przyjazne Dzieciom dołączyło Biuro Rzecznika Praw Dziecka reprezentowane przez Rzeczniczkę Praw Dziecka Monikę Hornę-Cieślak oraz Jana Gawrońskiego, społecznego zastępcę RPD. Więcej o współpracy na stronie BRPD oraz UNICEF Polska

Każde z miast, które bierze udział w programie, otrzymuje wsparcie merytoryczne, profesjonalne narzędzia umożliwiające wdrożenie działań oraz dostęp do szkoleń skierowanych do pracowników instytucji publicznych, nauczycieli, pedagogów z zakresu edukacji o prawach dziecka i partycypacji dzieci i młodzieży. 

Opole

Do programu Miasto Przyjazne Dzieciom może dołączyć każde miasto, bez względu na liczbę mieszkańców, którego władze chcą działać na rzecz dzieci i młodzieży.  

Stwórzmy razem miasta, w których głos najmłodszych będzie słyszany i będzie miał znaczenie. Pamiętajmy, że dzisiejszy 8 latek w ciągu dekady stanie się młodym dorosłym. Wspierając rozwój i potrzeby dzieci teraz, budujemy świadome społeczeństwo w niedalekiej przyszłości. 

Zapraszamy do współpracy zarówno polskie samorządy, jak i młodzieżowe rady miast, młodzieżowe sejmiki wojewódzkie i inne formalne i nieformalne grupy młodzieży, które chcą wiedzieć jak zarekomendować program władzom swoich miast – szczegółowe informacje o programie można znaleźć tutaj

{% tmf63cLViWI %}