Program Miasto Przyjazne Dzieciom to innowacyjna inicjatywa UNICEF Polska oparta o wytyczne projektu UNICEF skierowana do samorządów, ale także mieszkańców, którzy chcą, by ich władze działały na rzecz najmłodszych. W Polsce program działa od 2018 roku.
Program daje nowatorskie narzędzia do zmiany i tworzenia zarówno przestrzeni, jak i najlepszych warunków do życia i rozwoju najmłodszych mieszkańców polskich miast oparte o realizację praw zawartych w ratyfikowanej przez Polskę Konwencji o prawach dziecka.
Wspólnie z UNICEF miasta mają szansę stworzenia środowiska, w którym każde dziecko czuje się bezpieczne, ma dostęp do wysokiej jakości usług edukacyjnych, medycznych, socjalnych, kulturowych, tak by mogło się rozwijać i bawić. Na świecie już ponad 4000 miast w 40 krajach podjęło wyzwanie budowania bardziej przyjaznej przestrzeni dla najmłodszych obywateli w tym Londyn, Paryż, Barcelona, Madryt, Quebec i wiele innych.
W Polsce Program jest wdrażany w 12 miastach, m.in. w Poznaniu, Krakowie, Bolesławcu, Bielsku-Białej czy Rybniku. W 2024 roku Toruń i Konin otrzymały tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom, dołączając tym samym do Gdyni i Sopotu, które jako pierwsze samorządy w Polsce uzyskały to wyróżnienie.
28 października 2024 r. na mocy podpisanego porozumienia do Kapituły programu Miasto Przyjazne Dzieciom dołączyło Biuro Rzecznika Praw Dziecka reprezentowane przez Rzeczniczkę Praw Dziecka Monikę Hornę-Cieślak oraz Jana Gawrońskiego, społecznego zastępcę RPD. Więcej o współpracy na stronie BRPD oraz UNICEF Polska.
Każde z miast, które bierze udział w programie, otrzymuje wsparcie merytoryczne, profesjonalne narzędzia umożliwiające wdrożenie działań oraz dostęp do szkoleń skierowanych do pracowników instytucji publicznych, nauczycieli, pedagogów z zakresu edukacji o prawach dziecka i partycypacji dzieci i młodzieży.
Do programu Miasto Przyjazne Dzieciom może dołączyć każde miasto, bez względu na liczbę mieszkańców, którego władze chcą działać na rzecz dzieci i młodzieży.
Stwórzmy razem miasta, w których głos najmłodszych będzie słyszany i będzie miał znaczenie. Pamiętajmy, że dzisiejszy 8 latek w ciągu dekady stanie się młodym dorosłym. Wspierając rozwój i potrzeby dzieci teraz, budujemy świadome społeczeństwo w niedalekiej przyszłości.
Zapraszamy do współpracy zarówno polskie samorządy, jak i młodzieżowe rady miast, młodzieżowe sejmiki wojewódzkie i inne formalne i nieformalne grupy młodzieży, które chcą wiedzieć jak zarekomendować program władzom swoich miast – szczegółowe informacje o programie można znaleźć tutaj.
{% tmf63cLViWI %}