Monitorowanie wdrażania Konwencji o prawach dziecka w Polsce
Jednym z najważniejszych działań UNICEF jest monitorowanie wdrażania Konwencji o prawach dziecka. Wdrażanie Konwencji przez Polskę poddawane jest okresowej ocenie przez Komitet Praw Dziecka ONZ. Do składanego co kilka lat sprawozdania polskiego rządu, organizacje pozarządowe przygotowują zwykle tzw. Raport Alternatywny, w którym przedstawiają swoją, społeczną opinię o wdrażaniu Konwencji. UNICEF Polska od lat jest koordynatorem przygotowywania Raportu Alternatywnego.
Powołanie Koalicji organizacji pozarządowych
W 2024 roku grupa organizacji pozarządowych, które zajmują się problematyką praw dziecka i w ubiegłych latach przygotowywały kolejne Raporty Alternatywne, z inicjatywy UNICEF Polska postanowiły rozpocząć stałą, regularną współpracę. W tym celu powołana została Koalicja Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o Prawach Dziecka w Polsce. W Koalicji działa obecnie 13 organizacji.
Na spotkaniach Koalicji omawiane są najważniejsze problemy dotyczących realizacji praw dzieci w Polsce oraz planowane różnorodne działania, w tym m.in. prowadzenie badań, przygotowywanie raportów, stanowisk i apeli.
Ocena realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka
Koalicja podjęła prace mające na celu ocenienie stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski oraz wypracowanie rekomendacji dla władz. Wstępne ustalenia członków Koalicji w tym zakresie zostały przedstawione i omówione w toku debaty „35 lat Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski”, organizowanej wraz z Rzeczniczką Praw Dziecka, która odbyła się dnia 19 listopada 2024 roku. Swoje ustalenia i rekomendacje Koalicja zawarła również w Raporcie zaprezentowanym 5 marca 2025 roku w Sejmie RP.
Apel o ratyfikację tzw. III Protokołu do Konwencji o Prawach Dziecka
W ramach prac Koalicji wypracowano także m.in. wspólne wystąpienie do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wzywając do pilnej ratyfikacji Protokołu fakultatywnego do Konwencji o Prawach Dziecka w sprawie procedury składania zawiadomień (tzw. III protokołu).
Współpraca z Rzeczniczką Praw Dziecka
Ramowe porozumienie UNICEF Polska z Biurem Rzeczniczki Praw Dziecka
W sierpniu 2024 roku podpisaliśmy ramowe porozumienie pomiędzy Biurem Rzeczniczki Praw Dziecka a naszą organizacją. Otwiera ono drogę do jeszcze ściślejszej współpracy, podejmowania wspólnych działań i projektów, których celem jest jak najszersza realizacja praw dziecka w Polsce ze szczególnym naciskiem na praktyczne wdrażanie zapisów Konwencji o Prawach Dziecka.
Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży przy Rzeczniczce Praw Dziecka
26 sierpnia 2024 roku została uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży powołanego z inicjatywy Rzeczniczki Praw Dziecka oraz UNICEF Polska. Zespół tworzą młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin oraz redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci. Przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. Inauguracja miała miejsce w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka.
Głównym celem Zespołu jest wypracowanie narodowej strategii działań wzmacniających partycypację dzieci i młodzieży w Polsce.
Wśród zadań zespołu znajduje się m.in. analiza przepisów prawa krajowego i międzynarodowego dotyczących partycypacji dzieci i młodzieży w kontekście istniejących regulacji, luk prawnych oraz rekomendacji zmian legislacyjnych. A także opracowanie rozwiązań zapewniających ochronę dobra dziecka i bezpieczny udziału młodych osób w procesie partycypacyjnym oraz podejmowanie i promowanie działań mających na celu rozwijanie i wpieranie partycypacji w różnych obszarach życia na szczeblu ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym.
Efektem prac Zespołu będzie też przygotowanie i opracowanie materiałów informacyjno-edukacyjnych, przeznaczonych dla różnych grup odbiorców: dzieci, młodzieży, rodziców, osób pracujących z dziećmi oraz innych dorosłych zaangażowanych w procesy decyzyjne dotyczące młodych osób.
Dowiedz się więcej:
{% ujdxkVM_XFA %}
Miasto Przyjazne Dzieciom
28 października 2024 r. na mocy zawartego porozumienia do Kapituły programu Miasto Przyjazne Dzieciom dołączył Rzecznik Praw Dziecka.
Kampania: Więcej szacunku dla młodego wizerunku
UNICEF Polska włączył się w rozpoczętą w grudniu 2024 roku kampanię Biura Rzeczniczki Praw Dziecka „Więcej szacunku dla młodego wizerunku”, biorąc m.in udział w debacie nt. udostępniania wizerunku dzieci w sieci oraz dystrybucji materiałów.
Partycypacja dzieci i młodzieży w życiu publicznym
Działania przed wyborami do Parlamentu Europejskiego
Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, UNICEF Polska zrealizował szereg działań, mających na celu podkreślenie głosu młodych w sprawach dla nich ważnych w wymiarze europejskim. W jej ramach przeprowadziliśmy:
Badanie Europe Kids Want
W ramach badania Europe Kids Want młodzi z całej Unii Europejskiej mogli podzielić się swoimi opiniami oraz oczekiwaniami, które pomogą w kształtowaniu przyjaznej dzieciom wspólnoty krajów Unii Europejskiej. Badanie Europe Kids Want był wspólnym projektem pięciu organizacji: ChildFund Alliance, Eurochild, Save the Children, SOS Children’s Villages i UNICEF. W badaniu wzięło udział ponad 9 tysięcy młodych osób. Na jego podstawie wypracowano rekomendacje.
Skrót badania w języku polskim dostępny jest na stronie: https://unicef.pl/co-robimy/aktualnosci/news/jakiej-europy-chca-dzieci-sprawdz-wyniki-ankiety-europe-kids-want-2024
UNICEF Polska aktywnie promował wyniki raportu.
Warsztaty „Młodzi w Europie 2024”
Wspólnie z Biurem Parlamentu Europejskiego w Polsce zorganizowaliśmy w czerwcu 2024 roku warsztaty dla młodzieży. Uczestnicy warsztatów mieli okazję zapoznać się z działaniami Unii Europejskiej na rzecz dzieci i młodzieży oraz dowiedzieć się, w jaki sposób decyzje zapadające na szczeblu unijnym wpływają na ich codzienność, a także jakie odzwierciedlenie w sytuacji przyszłych pokoleń będą miały zbliżające się wtedy wybory do Parlamentu Europejskiego. Podczas warsztatów młodzież przygotowała listę zagadnień – priorytetów dla unijnej polityki. Zostały one zebrane i przekazane komitetom wyborczym zgłaszającym kandydatów w wyborach do PE.
O tych działaniach można więcej przeczytać na stronie: https://unicef.pl/co-robimy/prawa-dziecka/mlodziweuropie2024
Prawa dziecka w działaniach polskiej prezydencji w Radzie UE
W 2025 roku Polska po raz drugi w historii obejmuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.
Działania dotyczące priorytetów oraz planów polskiej prezydencji
UNICEF Polska stara się zadbać o to, by w ramach działań związanych z polską prezydencją w jak najszerszym zakresie wybrzmiały kwestie praw dziecka, a szczególną uwagę zwracano na sytuację dzieci. Postulaty te UNICEF Polska przedstawiał m.in. w ramach serii seminariów odbywających się w okresie czerwiec – lipiec 2024 roku pt.: „Rola organizacji pozarządowych w kształtowaniu i realizacji priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE” organizowanym przez Kancelarię Premiera Rady Ministrów (w ramach prac Rady Działalności Pożytku Publicznego), a także formułowaliśmy w korespondencji z ministrami.
Tematyka prezydencji została poruszona również w trakcie spotkania UNICEF Polska z wiceminister spraw zagranicznych w MSZ w lipcu 2024 roku.
Edukacja klimatyczna na forum reprezentantów państw UE
W sierpniu 2024 roku UNICEF Polska rozpoczął współpracę z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Młodzieżową Radą Klimatyczną, której celem było przygotowanie wspólnego wystąpienia UNICEF Polska i MRK dotyczącego edukacji klimatycznej. Prezentacja miała miejsce na organizowanym w ramach prezydencji spotkaniu szefów delegacji państw UE w Grupie Roboczej ds. Międzynarodowych Problemów Środowiska w sprawie Zmian Klimatu (Working Party on International Environmental Issues – Climate Change), które zaplanowano na dni 28-29 stycznia 2025 roku w Gdańsku.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
W 2024 roku obchodziliśmy 35. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka – najważniejszego dokumentu określającego prawa dziecka. Gwarantuje on wszystkim dzieciom takie same prawa, a także wyznacza kierunki działań UNICEF.
Zaangażowanie szkół i przedszkoli
Dzień ten świętują zarówno dzieci, jak i dorośli. Co roku UNICEF Polska organizuje akcję edukacyjną skierowaną do szkół i przedszkoli, której celem jest zwrócenie uwagi społeczności szkolnej i lokalnej na prawa dziecka. W jej ramach w szkołach i przedszkolach organizowane są zajęcia edukacyjne, konkursy, wydarzenia poświęcone tematyce praw dziecka. Wiele społeczności wychodzi także poza mury placówki i organizuje niebieskie marsze. Projekt w 2024 roku zrealizowało ponad 2,5 tysiąca szkół i przedszkoli z całej polski, angażując tym samym 460 tysięcy dzieci i młodzieży.
{% eXobs07rLQ4 %}
Zaangażowanie miast
Dzień ten świętowały także miasta uczestniczące w programie Miasto Przyjazne Dzieciom, które zostały zaproszone do symbolicznego podświetlania budynków na niebiesko. Samorządy przygotowały aktywności skierowane do najmłodszych mieszkańców, wydarzenia oraz spotkania młodych obywateli z przedstawicielami lokalnych władz.
Edukacja o prawach dziecka
Zachęcamy do korzystania z materiałów edukacyjnych o prawach dziecka, a także naszej bazy wiedzy "Dla rodziców", w której znajduje się wiele artykułów powiązanych z realizacją praw dziecka w codziennym życiu.
Debata UNICEF Polska i RPD "35 lat Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski"
Koalicja organizacji pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce podjęła prace mające na celu ocenienie stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski oraz wypracowanie rekomendacji dla władz. Wstępne ustalenia członków Koalicji w tym zakresie zostały przedstawione i omówione w toku debaty „35 lat Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski”, organizowanej wraz z Rzeczniczką Praw Dziecka, która odbyła się dnia 19 listopada 2024 roku. W debacie wzięli udział przedstawiciele rządu (m.in. Ministra do spraw Równości, Wiceministra Sprawiedliwości), parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji pozarządowych, eksperci. Nie zabrakło również młodzieżowego panelu eksperckiego.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka aktywnie ruchowo
Wspólnie z Fundacją V4Sport z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka przygotowaliśmy trzy quizy ruchowe dla różnych grup wiekowych o prawach dziecka. Quizy nie tylko edukują o przynależnym dzieciom prawach, ale też zapraszają do aktywnej zabawy. Wszystkie quizy dostępne są na dedykowanej playliście na kanale Youtube.
{% QCyt1nr4N7w %}