Każde dziecko ma prawo do edukacji, rozwoju swoich talentów i zdolności, uczestnictwa w zajęciach rekreacyjnych i życiu kulturalnym oraz prawo do wypoczynku i czasu wolnego. Gwarantuje to ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku Konwencja o prawach dziecka.
Realizacja praw dziecka nie powinna być uzależniona od czynników zewnętrznych – w tym np. dostępności transportu publicznego. Jednak dane z przygotowanego przez UNICEF Polska raportu wskazują, że prawa wielu młodych ludzi są zagrożone właśnie przez problemy związane z dostępnością transportu zbiorowego.
{% WEVs5_f0New %}
Raport UNICEF Polska
W 2024 roku opublikowaliśmy raport „Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży - Raport z badań”. Podstawę opracowania raportu stanowiło ogólnopolskie badanie przeprowadzone wśród uczniów publicznych szkół podstawowych i ponadpodstawowych w wieku od 12 do 19 lat przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych.
Raport UNICEF Polska „Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce” pokazuje, w jaki sposób wykluczenie transportowe wpływa na jakość życia dzieci w naszym kraju, na ile warunkuje dostęp do usług medycznych, wybory edukacyjne młodych ludzi, możliwości korzystania z dodatkowych zajęć sportowych czy rekreacyjnych oraz budowanie i podtrzymywanie relacji rówieśniczych.
Debata „Wykluczenie komunikacyjne – jak rozwijać transport publiczny w Polsce"
16 października 2024 roku w Centrum Prasowym PAP odbyła się oficjalna prezentacja raportu oraz towarzysząca jej debata „Wykluczenie komunikacyjne – jak rozwijać transport publiczny w Polsce?”, którą patronatem objęła Rzeczniczka Praw Dziecka, Monika Horna-Cieślak. Wzięli w niej udział eksperci, którzy analizowali przyczyny wykluczenia transportowego dzieci w Polsce oraz jego wpływ na ich życie i wybory edukacyjne.
Obejrzyj transmisję z debaty:
{% HBsybLUhBvc %}